Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektorának nyilatkozata
- A jelenlegi tapasztalatok alapján az óvodás korú, vagy fiatalabb gyermekekre a koronavírus nem veszélyesebb, mint az influenza.
- Bár előfordult, hogy kórházi kezelésre szorultak kisebbek is, ez csak más, súlyosabb, veleszületett megbetegedések esetén fordult elő. A rektor szerint ez az újabb variánsok megjelenésével változhat, de az egészséges gyerekeknél eddig semmilyen jelentős szövődménnyel nem találkozott.
- A Semmelweisnek két nagy gyerekklinikája van, ahova mintegy 60 gyereket kellett befektetni a járvány alatt. Ezeket az intézményeket azonban inkább poszt-COVID miatt keresik fel a szülők. Ilyen például az az autoimmun megbetegedés, amely az erek gyulladásával jár együtt. A kórkép Merkely szerint jól kezelhető, és a 12 év felettiek esetében kivédhető az oltással.
- Szerinte 12 év felett mindenkinek javasolt az oltás, az alatt pedig akkor lesz indokolt a vakcina, ha megfelelő dózis áll rendelkezésre.
- Merkely Béla szerint a gyerekek szerepe a betegség terjesztésében jelentős, így ha elkapják a koronavírust, akkor sok esetben ők a vektorok, akik a szülőket, nagyszülőket, dédszülőket tovább fertőzik.
- A delta variáns sajátossága, hogy igen rövid ideig tartó kontaktus mellett is képes fertőzni, „megtalálja a rést a pajzson”, így azok, akik eddig megpróbáltak elbújni a vírus elől, és igyekezték oltatlanul átvészelni a mindennapokat, jó eséllyel megfertőződnek szerinte.
- Úgy vélte, hogy ha nem is lesz annyi beteg és nem lesz olyan erős ez a hullám, mint a második vagy a harmadik, mégis egy elhúzódó, hónapokon át tartó járványra készülhetünk. „Annyi különbséggel, hogy ez leginkább az oltatlanok esetében okoz majd súlyos lefolyású kórképet.”
- A rektor véleménye szerint a gyerekek mehetnek óvodába, iskolába, de ha megoldható, akkor ne az oltatlan nagyszülő menjen értük.