A magyar függetlenség napján tartott ünnepi beszédében a kormányfő a következő téziseket fektette le, melyekhez az Országgyűlés megerősítését is várja:
- A nemzetek Európája helyett Brüsszelben birodalmi jellegű Európai Unió épül, ami szükségszerűen a demokrácia hiányához vezet.
Magyarország viszont a demokráciák demokráciáját akarja, amelynek alapját az európai nemzetek adják. – Ne féljünk tehát kimondani: mi, nemzeti alapon álló demokraták állunk szemben a birodalomépítőkkel, akik valójában a demokrácia ellenfelei is – fogalmazott Orbán Viktor. - Brüsszelt azok irányítják, akik az integrációt nem célnak, hanem öncélnak tekintik, ezért felül akarnak írni mindenféle hagyományos értéket. Támadják a családokat, a nemzetet, a kereszténységet és a zsidó felekezetet. Ezért a miniszterelnök szerint az unió alapszerződéséből az „ever closer union” (egyre szorosabb egység) kifejezést az első adandó alkalommal ki kell törölni.
- Brüsszel a hatalma egy tekintélyes szeletét kiszervezte és átjátszotta Európán kívüli, elsősorban Soros-féle NGO-knak (nem kormányzati szervek) és a mögötte álló amerikai demokrata érdekeknek, ami a következőképpen történik: az Európai Bizottságot politikai testületté alakították, amely jogállami jelentéseket készít az unió tagállamairól, viszont ezt a munkát kiszervezik a tagállamokban működő álcivil szervezetekhez, amelyek szinte kivétel nélkül Soros György szervezetéhez tartoznak. Az NGO-k jelentései és véleménye alapján pedig a demokratikusan megválasztott kormányzatokat minősítik, sőt büntetni is akarják azokat, akik nem tetszenek.
- Közös gazdasági siker nélkül az unió szét fog esni. Magyarországnak csak olyan politikát szabad folytatni, ami a közös gazdasági sikerre összpontosít.
- A tagállamok nemzeti és alkotmányos identitásának védelmében – azok alkotmánybíróságainak bevonásával – új intézményt kell létrehozni.
- Jelentősen növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét, és az Európai Tanács parlamenti közgyűlésének mintájára az EP-be is a nemzeti törvényhozásoknak kellene képviselőket küldeni. A nemzeti parlamentnek ezenfelül jogot kell adni, hogy az unió jogalkotási folyamatát megállíthassák, ha úgy tapasztalják, hogy az nemzeti hatásköröket sért, vagyis be kell vezetni egy „piros lapos eljárást”.
- Szerbiát fel kell venni az Európai Unióba, és tudomásul kell venni, hogy Szerbia tagságához nagyobb érdek fűződik az unió részéről, mint a szerbekéről.