2021. MÁJUS 9. – VASÁRNAPI HALLGATÁSMŰVÉSZET

írta | máj 8, 2021 | Vírusnapló, Archívum, Dr. Rock Rádiója, Homorú Vasárnap, Humor, Zene

DrRock ursula

Visszatértem ismét, mint egy újabb vírushullám és felbontok újabb három “hangbefőttet”, amit néhány éve rakosgattam el “jobb időkre”… aztán újra dunsztoltam és most lehet csemegézni belőlük újra. Következik a 6.-8. zenés összeállításaim, egyre izmosabb kollekciója 2016., viszonylag jókedvű novemberéből… A gyanútlan, önfeledt víruselőtti békeidők léha művészetrajongása és játszi bölcselkedőssége szinte már megmosolyogtat bennünket… Mosolyogjunk hát együtt, vagy derüljünk, akkori, mitsemsejtő borúnkon, vagy éppen billegtessük meg elpuhult tomporunkat, a ritka, ingerkeltő zenékre… Ami ötéve még domborúnak tetszhetett, lehet, hogy ma már homorítja a vasárnapunkat, de biztos, hogy nem árthat neki… Tegyünk úgy, legalább is, amíg hallgatjuk a zenés kéjelgéseket, mintha ez az egész nem is történt volna meg, csak úgy “kitaná’ták vóna“, valami nagyon hülyék…

6. TERMÉK & SZÉLSŐSÉG MEGJELENÍTŐS 

(eredeti elhangzás 2016.11.15; műsoridő: 2:01:15  / ismétlés: 2018.08.28. végleges műsoridő: 1:52.15)

Aki a hatodik,  ismételve megőrzött műsorunkat figyelmesen végighallgatja, érdekes és hasznos stúdiumokat vehet a múlt századi zenei humor (Spike Jones), az ún. jug band-ek (Even Dozen Jug Band, Jim Kweskin and The Jug Band) és a cajun zene (Balfa Brothers, Robert Jardell) történetéből; a zydeco stílust éppen egy magyar „szuperválogatott”  (Muddy Shoes) zenéjével példázzuk; a zenék színgazdaságát Maria Muldaur, Joe South, az Inner Circle, Brian May, Bob Marley és a Deep Purple „termékmegjelöléseivel” fémjelezzük. Az „űrbemenő” zenék kiválasztott példái – Beethoven vonósnégyese és az ausztrál bennszülött didgeridoo-zene – elég távolinak tűnnek ahhoz, hogy  a válogatás végül is, a TERMÉK & SZÉLSŐSÉG MEGJELENÍTŐS, nem túl egyszerű címet kapja. Ebben a műsorban azonban éppen az a tartalmi lényeg, hogy a zenében nincsenek távolságok és művi rangsorok. A szélsőség ebben az értelemben, játékosan az igen széles körű változatosságra utal…  Ugyanígy fér meg egymás után a túlélő, akkor 88 éves Burt Bacharach (aki ma is itt van köztünk, mitöbb, közlésünk után 3 nappal lesz 93 éves – legyen !!!) és az éppen adásunk előtt elköszönt Leonard Cohen…és végül ekkor vezeti be műsorunk „portása”, Körte, a BYE BYE PLESI rovatot, ami az elköszönő zenéket válogatja meg a továbbiakban, nagy kultúrigénnyel…

Az elhangzó zenék:

01 José Feliciano – Mule Skinner Blues 70

02 Spike Jones And His City Slickers – Chinese Mule Train   

03 Even Dozen Jug Band – Original Colossal Drag Rag

04 Jim Kweskin and The Jug Band – Blues in the Bottle

05 Maria Muldaur  –  Midnight At The Oasis – ~ 73

06 Maria Muldaur  –  Midnight At The Oasis 73

07 Maria Muldaur – Cajun Moon – Live

08 The Balfa Brothers – ‘Tit Galop Pour Mamou

09 Joe South – Games People Play

10 Robert Jardell – Games People Play

11 Inner Circle – Games people play

12 Muddy Shoes – I wanna make love to you

13 Voyager’s Golden Record_ Morning Star and Devil Bird_ Australia

14 Mario Kostka Didgeridoo  Cajon.mp3

15 The Voyager Interstellar Record – 3131 String Quartet No. 13 In B Flat Opus 130 Cavatina

16 Burt Bacharach The Look Of Love( Burt Bacharach, 1967)

17 Leonard Cohen’s Jazz Police 88

18 Leonard Cohen – I’m Your Man

19 Brian May – Reggae: ‘Bird In Hand’ – Furia

20 Bob Marley – Three Little Birds

21 Deep Purple – Bird has flown 69

07. HANGFÍRHANG

Eredeti elhangzás: 2016. 11. 22.; műsoridő:2:09:47 / vágott műsoridő: 2:03:00 (különbség: 6:47)

A hetedik műsorunk, a HANGFÍRHANG címet kapta az utólagos keresztségben. Ez arra utal, hogy ez alkalommal vezetjük be a hangokkal való kreatív játszadozás, kísérletezés gyakorlatát.  Az amerikai sokszavú poszáta fuvolaszólója alkalmasnak látszott arra, hogy megműtsük, vagyis a háztartási ütőhangszer arzenál lehetőségeivel kommunikáljunk, valamiféle improvizatív zeneművet alkossunk vele… Ez a műtéti gyakorlat a további műsorainkban is visszatér, a legkülönbözőbb zenei szituációkban. Szintén ebben a – majd 7 perccel megkurtítva megismételt – adásban vezetjük be a szóhasználatba „jelszlógenünket”:  A hallgatás művészete – sokatmondó vezérmondatunk semmi esetre sem a műsorvezetői attitűdre, mintsem a fejleszthető, figyelmes és elmélyült zenebefogadásra vonatkozik… Szomorú aktualitásként, ebben a műsorban búcsúztunk Kocsis Zoltán zongoraművésztől, Liszt Ave Maria-jával. A madaras témakörözéshez Taj Mahal és a ZZ Top is hozzámuzsikál, méghozzá fajspecifikusan (amerikai rigófélékről)… A Voyager, űrbezenélő sorozatunkra ezúttal hagyományos mexikói, majd neworleansi (Louis Armstrong) zenével csatlakozunk fel. A bayou-mocsárvidéknek egy „csempész” cajun-pop szemelvénnyel (Creedence Clearwater Revival) vágunk neki, de előadjuk az igazságot a zydeco zene tárgyában (Clifton Chenier, Buckwheat Zydeco), sőt halmazatiként egy lousianai country-gyöngyszemmel (Nitty Gritty Dirt Band ) is „bótolunk” egyet… A zenei csínytevés bűnös csábításának is engedünk, amikor kecskét engedünk – szigorúan zeneileg – belevisítani egy ismert popslágerbe… J A TÉMÁZGATÁS alapesetét, ezúttal előre megfontolt szándékkal,  a Toto féle Afrika klasszikusával merítjük ki, illetőleg az erre ráutaló szlovén kórus-coverrel súlyosbítjuk (Perpetuum Jazzile), illetve a White Stripes daltulajdonjogát  egy bizonyos Richard Cheese nevű nagykorú, destruktív aperitífet alkalmazó egyén sajátítja ki a maga javára… Fény derül egy bizonyos Black Sabbath téma lounge-jazz (The Casualties) orgazdasági ügyleteire is! A TOPLESI bizonyítási eljárásaiban, igen nagy értékű rejtegetett kincsek előadására is sor kerül, a szerkesztő töredelmes vallomásainak kíséretében (Sonny Rollins, Dave Weckl és Ripoff Raskolnikoff tanúk megszólaltatásával)…

Az első rovatleltárunk itt még csak tizenvalahány csatornán terelgeti a zenéket a hallgatói hallójáratok felé – ámde ma már tudjuk, hogy ez  rövidesen jóval 30 fölé gyarapodik… Mindez majd a következő 80-egynéhány műsorból derült ki

Az elhangzó zenék:

01 Zoltán Kocsis (pianist) plays Franz Liszt Ave Maria.sfk

02 Mockingbird Song Serenade

02a Mockingbird Song Serenade + household percussions + tehen + blöki

03 Taj Mahal – Mockingbird  – Best of the Private Years 00

04 ZZ Top – Mexican Blackbird 04

05 Voyager’s Golden Record:  El Cascabel – Lorenzo Barcelata and the Mariachi

06 Voyager’s Golden Record: Melancholy Blues – Louis Armstrong and his Hot Seven

07 Creedence Clearwater Revival – Bootleg – Bayou Country 69

08 Clifton Chenier – Mardi Gras Zydeco 

09 Buckwheat Zydeco – Alligator Stomp (Don’t Mess With My Toot Toot)

10 Nitty Gritty Dirt Band – Louisiana Saturday Night 

11 Taylor Swift – I Knew You Were Trouble – Goat Edition

12 Toto – Africa – Toto IV. 82

13 Perpetuum Jazzile – Africa

14 SONNY ROLLINS – St. Thomas – Saxophone Colossus 56

15 White Stripes – Fell In Love With A Girl – White Blood Cells 01

16 Richard Cheese – Fell In Love With A Girl – Tuxicity 02

17 The Casualties of Jazz – N.I.B.

18 Black Sabbath – N.I.B.

19 Dave Weckl – Swunk – Synergy ’00

20 Ripoff Raskolnikov – Set Designer Blues (Gastroblues 2007)

8.  KÉTFÜLEGYNYELV

Eredeti elhangzás: 2016.11.29  Eredeti műsoridő: 157:47 / Revised műsoridő: 154:31

A 8. műsorban hangzik el az a nagyon mélyértelmű afrikai mondás, amit egy svéd író adott közre: azért van az embernek két füle, de csak egy nyelve, hogy kétszer annyit hallgassunk másokat, mint amennyit mi magunk beszélünk… Ez a mi esetünkben nem éppen érvényes mert ebben a műsorban majdnem annyit beszélünk, mint amennyit zenélünk, de éppen a „hallgatásról”, vagyis a zenehallgatás művészetéről szólnak a megszólalások… Vagyis hallgatást prédikálunk és egymás szavába beszélünk… 😀 Van ebben jó adag groteszk bölcselkedés, paradox filosz-szófia, de a lényeg mégiscsak az: ha (arra érdemes!) zenét hallgatunk, akkor figyeljünk oda adjuk át magunkat azok jótékony, ha tetszik gyógyító hatásának! A KÉTFÜLEGYNYELV  elnevezésű „vegyes vágott” befőttünket 2016. november 29-én tettük el és az éppen 21és fél hónap utáni ISMÉTLŐ MŰSORBAN bontottuk fel. Jó kis befőttek ezek, mert űjabb 2 és fél év után újra jól esik az eltett csemegék „füllel való kóstolgatása”… Egészen biztosan jól fog esni a sok „beérett” finomság a figyelmes hallgatónak is nemcsak a nagymamának, aki most én vagyok…  Az „érés” pedig estünkben  azt is jelenti, hogy a „bőlére eresztett” személyes megnyilatkozások is, egy kicsit karcsúsodtak, vagyis a verbális rész, adásonként 4-10 perccel rövidült az önnön vágóasztalunkon… Vagyis bekövetkezik a „Dr. Rock a saját szavaiba vág” elnevezésű, drasztikus öngyógyító beavatkozás – vagyis az a ritka eset, amikor a doktor úr saját magát műti… na ezt csinálja valaki utánunk…! A zenemenü viszont változatlan marad, ezesetben ( 21 szám!) a következő komponensekből áll össze a gyógyító keverék: UFO – Akua Naru – Les McCann /Eddie Harris – Elvis Presley – Kenny Burrell – Bobby Darin – Voyager: Goro Yamaguchi (Japán) / Panpipes and drum song (Peru) – Leo Rojas – Xavier Rudd – Barbara Thompson – Duke Ellington – Weather Report – Hadrien Feraud – Joe Bonamassa/Jimmy Barnes – Brown Sabbath – Black Sabbath – Dirty Dozen Brass Band – Rufus Thomas – Clark Terry and the Toshiko Akioshi/Lew Tabackin Big Band – Quincy Jones 

Az elhangzó zenék:

01 UFO – Doctor Doctor – Phenomenon

02 Akua Naru – Poetry – How Does It Feel Now  (Live Performance)

03 Les McCann – Eddie Harris – Compared To What 71

04 Elvis Presley, Scotty Moore, Bill Black, Dj Fontana – That’s Alright Mama

05 Kenny Burrell – Chitlins Con Carne – Midnight Blue 63

06 Bobby Darin – You Must Have Been A Beautiful Baby

07 Voyager’s Golden Record: Crane’s Nest Tsuru No Sugomori Goro Yamaguchi

08 Voyager’s Golden Record: Panpipes and drum song – Peru

09 Leo Rojas – El Condor Pasa

10 Xavier Rudd – Come Let Go

11 Barbara Thompson – SaxRap – Paraphernalia

12 Duke Ellington – Rockin’ in Rhythm

13 Weather Report – Rockin’ In Rhythm  (Duke Ellington cover) – Night Passage

14 Hadrien Feraud Band – Rumeurs

15 Joe Bonamassa, Jimmy Barnes (Australia) and His Band – Lazy

16 Brown Sabbath – Fairies Wear Boots – Paranoid 70

17 Black Sabbath – Fairies wear boots

18 Dirty Dozen Brass Band – Ain’t Nothin’ But A Party – Medicated Magic

19 Rufus Thomas – Bear Cat 53

20 Clark Terry and the Toshiko Akioshi / Lew Tabackin Big Band

21 Quincy Jones – After Hours – Late Night Jazz

Spot plesi

Kategóriák