Very Hungary Fashion
A VÍRUSNAPLÓ egy fiatal, de meglehetősen konzervatív hölgyolvasója, Fényesség kérdezi szerkesztőségünktől, hogy hétköznapokra-munkára milyen ruházatot ajánlanánk neki.
Válaszunk: A magyar divat világa gazdag és izgalmas, és hosszú utat tett meg a szocialista korszaktól a mai divatbemutatókig. Az országhoz hasonlóan a divat Magyarországon is a keleti és a nyugati hagyományokból merít befolyást, ami a különböző stílusok érdekes keverékét eredményezi. Számos nemzetközileg elismert tervezővel és független bemutatóteremmel Budapest igazi divathotspottá vált az elmúlt években. Vessünk egy pillantást a főbb mérföldkövekre.
A magyar divat hatalmas változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. A szocializmus idején, az 1950-es évektől az 1970-es évekig állami gyárakban többnyire olcsó, rack ruhákat gyártottak, kivéve néhány magánszalont, például Rotschild Klára híres Clara Szalonját. Ez az 1980-as években megváltozott, amikor Budapest belvárosában privát butikok jöttek létre. Az akkor „Kelet Párizsának” nevezett főváros a keleti blokkból származó, olcsó és divatos öltözékre vágyó fiatalok egyik legnépszerűbb bevásárlóhelye volt. Az idők egyik legizgalmasabb tervezője Király Tamás volt, aki élvonalbeli divatelőadásaival szerzett elismerést Budapest underground szcénájában. A német Stern magazin újságírója 1990-ben nevezte „a divat pápájának”, amikor Király már a „punk butik” New Art Stúdiójából öltöztette a magyar alternatív szcénát. Az 1990-es évek közepén az iparművészek új generációja lépett be a divat színterébe: olyan független tervezők, mint az Artista Stúdió, Zoób Katti vagy Náray Tamás, saját márkájuk alatt dobtak piacra saját kollekciókat, amelyek Magyarország határain belül és kívül is ismertté váltak.
Napjainkban a magyar divatvilág tele van tehetséges, kreatív tervezőkkel, akik közül sokan világsikereket is elérnek. Olyan tervezők, mint Abodi Dóra, Tomcsány Dóra, vagy olyan kiadók, mint a Nanushka vagy a Je Suis Belle, ismert hírességek által viselt kollekcióikkal vívtak ki nemzetközi elismerést, és rendszeresen szerepelnek olyan rangos divatlapokban, mint a Vogue vagy a Harper’s Bazaar. A divattervezők közül többen a tekintélyes Moholy-Nagy Művészeti és Formatervezői Egyetemen, a helyi művészeti, divat- és formatervezési szcéna kiemelkedő intézményén, valamint a magas színvonalú mesterképzést nyújtó Budapesti Metropolitan Egyetemen szerezték meg tanulmányaikat. a divat és textiltervezés területén.
Fényesség nevű olvasónknak ma a Very Hungary Fashion kis nyári kollekcióját szeretnénk bemutatni – a ruhák ára bruttó 15.000.- Forint. A ruhákat bemutató manökent, Vesznát, alaszkai lazacra és dél-Afrikai vörösborra láttuk vendégül.