Az úgy volt, hogy az Omega egy angliai turnéra sietett, de előtte a zenészek próbán még összeültek muzsikálni. Improvizálás közben született meg a dal zenei alapja, és ezzel a refrén dallama is, azonban itt még egy „egyszer majd visszajövünk” volt a munkacíme a dalnak. Ekkor pattant be Pressernek a jól hangzó és szótagszámban is stimmelő „jött egy gyöngyhajú lány” bemondás. A refrénötlet aztán annyira megtetszett a tagoknak, hogy azon nyomban hívták Adamis Anna dalszövegírót, akit felkértek a szöveg további részeinek megírására. A zenekar turné után hazatért, és a már kész albumhoz, még gyorsan hozzátették a Gyöngyhajú lányt is, mert érezték, hogy ez sláger lehet. Nincs kétség, hogy az lett, mint ahogyan afelől sincs, hogy azóta is több ezer nő hiszi magáról, hogy talán ő az a lány, akiről a dalt megénekelték. Az Omega-tagok töretlen hírnevét és népszerűségét figyelembe véve tényleg elképzelhető, hogy a női rajongók valóban elképzelték önmagukat ebben a szerepben. Végül az Omega 1969-ben debütálta Gyöngyhajú lány című dalát a 10000 lépés című második Omega nagylemezen. Az albumot az együttes beat-korszakának csúcsának tartják, olyan slágerekkel, mint a Gyöngyhajú lány és a Petróleumlámpa. A dalokból 1970-ben TV-műsor is készült Tízezer lépés – Omega Show címmel. A mikrobarázdás hanglemezen megjelent első kiadás kinyitható borítóban került az üzletekbe; eredetileg tartozik hozzá egy összehajtható leporelló, ami a hat zenész fekete-fehér fényképeit tartalmazza.
Presser Gábor (75 éves) Kossuth- és Erkel Ferenc díjas magyar előadóművész, zeneszerző, zongorista és énekes, érdemes művész. A legjelentősebb magyar zenekarok között számon tartott egykori Omega együttes meghatározó tagja. Jelenleg is a Vígszínház zenei vezetője, a magyar könnyűzene egyik legkiemelkedőbb személyisége.
1967-től kezdve az Omega dalainak zenéjét írta. Több kislemez után ő lett az első három Omega-album első számú zeneszerzője. Legismertebb dalai ebből az időszakból: Trombitás Frédi, Ha én szél lehetnék, Petróleumlámpa, Tízezer lépés, Az 1958-as boogie-woogie klubban, Régi csibészek, Ballada a fegyverkovács fiáról, Az éjszakai országúton, és talán a leghíresebb: a Gyöngyhajú lány.
Az OMEGA együttes – 1969 ( balról: Presser Gábor zeneszerző)
Adamis Anna dalszövegíró – 1969
Adamis Anna (80 éves) Kossuth-díjas dalszövegíró.1995-ben az Omega dalszövegeiért Életműdíjat kapott. A legismertebb dalszövegeit nekik írta – vagyis pályája az Omega együttesnek komponált közös dalokkal kezdődött (Gyöngyhajú lány, Ha én szél lehetnék, Tízezer lépés, Petróleumlámpa stb.) Gyűjteményes lemeze 1997-ben jelent meg Adamis Anna címmel. 1979-ben látott napvilágot „Versek és Képek” címmel Gross Arnolddal közös kötete.
Egyszer a Nap úgy elfáradt Elaludt mély zöld tó ölén Az embereknek fájt a sötét Ő megsajnált, eljött közénk ||: Igen, jött egy gyöngyhajú lány Álmodtam, vagy igaz talán Így lett a föld, az ég Zöld meg kék, mint rég :|| A hajnal kelt, ő hazament Kék hegy mögé, virág közé Kis kék elefánt, mesét mesélt Szép gyöngyhaján alszik a fény ||: Igen, él egy gyöngyhajú lány Álmodtam, vagy igaz talán Gyöngyhaj azóta rég Mély tengerbe ért :|| Mikor nagyon egyedül vagy Lehull hozzád egy kis csillag Hófehér gyöngyök vezessenek Mint jó vándort fehér kövek ||:Igen, hív egy gyöngyhajú lány Álmodtam, vagy igaz talán Ránk vár gyöngye mögött Ég és föld között :||