2023. Június 20.- AZOK A CSODÁLATOS HATVANAS ÉVEK

Szerző: | dec 11, 2024 | Vírusnapló

Beatles (1963-1970): A világ legismertebb és talán legsikeresebb zenekara. A Beatles tagjai John Lennon (ének, vokál, ritmusgitár, billentyűs hangszerek), Paul McCartney (ének, vokál, basszusgitár, zongora), George Harrison (ének, vokál, szólógitár) és Ringo Starr (dob, vokál) voltak; mindannyian az angliai Liverpoolban születtek. Filmeket készítettek, a sajtó minden lépésüket követte és mintegy szimbolikus vezetői lettek az 1960-as évek ellenkultúrájának, nyilvánosan kutatva a keleti miszticizmust, a tudatmódosító szereket és a forradalmi politikát.

Led Zeppelin (1968-1980): brit rockegyüttes, amelyet 1968-ban alapí- tott Jimmy Page gitáros, Robert Plant énekes, John Paul Jones basz- szusgitáros és John Bonham dobos. Korai alkotásaik kemény, gitárve- zérelt hangzásával a hard rock és heavy metal stílus legelső képviselői közt voltak, hatásuk a műfaj egészére döntő jelentőségű.

Rolling Stones (1962 -): mai napig aktív hard rock banda, Ronnie Wood, Charlie Watts, Mick Jagger, Keith Richards a tagjai. Yardbirds (1962-1968, 1992 – ): az együttesből indult el három nagy gitáros karrierje, Eric Clapton, Jeff Beck és Jimmy Page is innen in- dult. Blues alapú zenéjük odáig fejlődött az évek során, hogy hidat képeztek a rythm & blues és a pszichedelia közt, és megalapozták a korai heavy metal hangzást. Az együttes a gitártechnikák úttörője: a fuzz tone, a visszacsatolás, a torzítás és a javított erősítés nagyrészt a kísérletezéseik eredménye. Feloszlásuk a Led Zeppelin megalakulását jelentette.

The Who (1964-1982): brit rockegyüttes, melyet 1964-ben alapított Pete Townshend gitáros, Roger Daltrey énekes, John Entwistle basz- szusgitáros és Keith Moon dobos. A zenekart a hard rock egyik leg- nagyobb úttörőjének tartják. My Generation című daluk egy korszak fiatalságának lett a himnusza, a mod életstílus megéneklése. Több neves kortársukkal egyetemben részt vettek az 1969-es Woodstocki fesztiválon. Őrjöngtek a színpadon, gitárt és dobot törtek, a szállo- dai szobákat is romhalmazzá törték, a bútorokat pedig kidobálták az ablakon.

KF egyetemista3

Az 1968-as Táncdalfesztiválon hangzott el az Illés Együttes mindannyiunk számára sokat jelentő „Amikor én még kis srác voltam” című történelmi dala. Az új hullámon én is felbuzdulva megalapítottam és menedzsel- tem a The Electric Circus nevű szabadkai pop-együttest melynek tagjai voltak Miloš Vlahović (ének), Fekete Vilmos (dob), Nádudvardy Tibor (basszusgitár), és Nagy Tibor (szólógitár). A banda számára próbatermet biztosítottam a Városháza harmadik emeletén és fellépéseket szerveztem a Nyári Színpadon, meg a környező településeken.

Gubics Feri barátommal utánozva a Beatlest, hippi viseletet öltöttünk, Džuboks maga- zint és Melody Makert olvastunk, angliai lemezeket és a Luxemburgi Rádiót hallgattunk, hosszú hajat, pajeszt és szakállat növesztettünk.

A világ körülöttünk – azaz Szabadkán – úgy nézett ki, hogy Dévics Imre a Képzőművé- szeti Találkozó igazgatójának támogatásával megalakult az első jugoszláv fiatalokat tömö- rítő Csurgói Ifjúsági Művésztelep – tagjai voltak Bíró Miki, Kerekes Sanyi, Magyar Jani, Petrik Tibi, Siskovszki András, Török Pista és Torok Sándor. Gubics Ferivel jártunk ki művész- telepre, mely a Ludasi-tó partján Törökék tanyáján működött – Kerekes Sanyi kemencében sütötte a tepsis krumplit, Gulyás Jóskát küldtük borért a szomszéd tanyára és végeláthatatlan vitákat folytattunk hajnalig a művészetről és az élet nagy kérdéseiről.

A vajdasági magyarok közül leghűségesebb pártkatonák voltak Kelemen Mátyás (Kom- munista Szövetség tartományi titkára), Sóti Pál (Kommunista Szövetség központi bizottsági tagja), dr. Rehák László (Szocialista Szövetség köztársasági titkára), Nagy Ferenc (Tarto- mányi Végrehajtó Tanács alelnöke). A szabadkai vezetők pedig Vladimir Đanić (községi párttitkár), Matija Sedlak (községi elnök) és Nagy-Kanász Lázár (Szocialista Szövetség elnöke) voltak.

Az Újvidéken megjelenő színvonalas Képes Ifjúságot Deák Ferenc és Hornyik Miklós szerkesztették – ennek irodalmi mellékletéből nőtt ki az úttörő Új Symposion, melyet Tolnai- Kracsun Ottó és Domonkos István szerkesztett.

A Szabadkán megjelenő 7Nap-ot Petkovics Kálmán, Kolozsi Tibor, Burkus Vali, Brenner János, Mészáros Zakariás, Dévavári Zoltán, Sáfrány Imre, Kopeczky László, Molnár Cs. Attila, Gönci Sára, Kvazimodo Braun István csinálta. Engem az első írásom után Petkovics karolt fel – mesélte, hogy ő tizenhét évesen kovácsinasból lett újságíró.

A moziban a jegyüzérek a 400 dináros jegyet 700 dinárért adták. A városban megjelen- tek az első szkipetárok és sózott kikirikit árultak.

Csépe Imre a Népkör kocsmájában illuminált állapotban, kishegyesi nyelvezettel írta a vasárnapi Magyar Szóban megjelenő tárcáit. Én akkoriban regényírással próbálkoztam és az Elza (Mala Basta) vendéglőben söröztem Zákány-Zvercser Anti és Gulyás Józsi költőkkel. Összefogtam a középiskolás fiatalokat és kezdeményeztem az Ifjúsági Otthon és a Jelen Ifjúsági Folyóirat indítását.

KEP1
KEP2
KEP2
KEP5
KEP3

Kategóriák