II. Mehmed szultán 1456-ban hatalmas hadjáratot indított, hogy elfoglalja Nándorfehérvárt, a magyar Királyság, és gyakorlatilag a nyugati kereszténység kapujának számító várat. Több mint két hétig lövette a falakat, majd július 21-én általános rohamot vezényelt az alig maroknyi védő ellen.
A legenda szerint ezen a napon Dugovics Titusz az egyik tornyon teljesített szolgálatot. A küzdelem tetőpontján egy török harcos, felhágott a vár fokára, és arra készült, hogy kitűzze a lófarkas zászlót. A monda szerint a Serkan nevű török harcos Titusz testvére lehetett, akit kiskorában a törökök elraboltak és janicsárnak nevelték. Serkan a zászlót próbálta kitűzni, de Titusz magával rántotta ellenfelét a mélybe, halálával pedig megmentette a várat.
A nándorfehérvári hős vitéz neve igencsak kérdéses. A kortárs Antonio Bonfini történeti művében például név nélkül említi az önfeláldozó tettet.
Johann Karl Unger a várvédőt Hans Körmend néven emlegeti, de van ahol Körmend János névvel illetik.
1824-ben Döbrentei Gábor írta le a nándorfehérvári hős történetét. A vitézt ő azonosította Dugovics Titusszal, mert a vitéz állítólagos leszármazottja, Dugovics Imre vasi nemes mutatott Döbrenteinek három bizonyítékot.
Az egyik egy 1459. évi oklevél volt, amelyben Mátyás király Titusz hősiessége jutalmául fiának, Bertalannak adományozta a Pozsony vármegyében található Tejfalut. Emellett egy 1588. évi okiratot, valamint Bercsényi egyik menlevelét, e két dokumentum is megemlítette a Nándorfehérvárnál elesett Dugovics Tituszt.
Később a három dokumentum közül az eredetvizsgálat során az adománylevél közönséges hamisítványnak bizonyult, de a kutatók a másik két oklevéllel kapcsolatban is komoly aggályokat fogalmaztak meg.
Vannak olyan források is ahol Dugovics Tituszt szerb katonának nevezik, aki nem is tudott magyarul.
De mindez semmit sem számít, mert van nekünk Szegeden egy igazi Dugovics Tituszunk, méghozzá Kohári Nándor személyében, aki immár tizenkilenc éve, kitartóan szervezi a színvonalas nándorfehérvári diadalról való megemlékezést.
A Nemzetközi Nándorfehérvári Napok szervező bizottsága:
Kohári Nándor főszervező, Fülöp László önkormányzati képviselő és Mihálffy Béla parlamenti képviselő