A lézer olyan fényforrás, amely indukált emissziót használ egybefüggő fénysugár létrehozására. A lézerek tekintetében fény alatt bármilyen frekvenciájú elektromágneses sugárzást érthetünk, nem kizárólag csak látható fényt. Ennek megfelelően beszélhetünk például infravörös sugárzást és ibolyántúli sugárzást kibocsátó lézerekről is.
Legegyszerűbben kifejezve a lézer egy összetartott (koncentrált) fénysugár.
A lézer működési elve a fény gerjesztésén alapul. Az aktív környezetből energiát pumpálnak a rezonátorba, amiben gerjesztik a rezonátorban jelenlevő elektronokat. Az alapállapotba visszaeső elektronok fotonokat bocsátanak ki amelyek a rezonátorban további elektronokat gerjesztenek, stimulálnak. A nagy energiájú fotonok a rezonátor egy féláteresztő tükrén át lépnek ki. A kilépő fénynyaláb koncentrált és egységes hullámhosszú..
A lézer egyéb felhasználási területei
- Fájdalomcsillapítás
- sebgyógyítás,
- gyulladáscsökkentés
- szemműtét
- navigáció: autonóm járművek és felderítőrobotok lézernyaláb segítségével képezik le 3 dimenzióban a terepet.
- polimerek fóliák, szövetek hegesztése: a lézerrel megolvasztják a műanyagot az érintkezési felületen, mely megszilárdulva mechanikailag ellenálló kötést hoz létre.[5]
- fogfúrás: ennek elterjedésére még várni kell, de a technológia létezik. Másodpercenként 500 ezer lézerimpulzussal távolítják el a szuvas fogterületet vagy az öreg fogtömést.[6]
- rakétaelhárítás: széles spektrumú lézernyalábbal tartják távol a hőkövető rakétákat.
- fémfelületek polírozása.
- villámvédelem: lézersugárral idéznek elő elektromos kisüléseket a felhőkben.
- biológiai vizsgálatok során használt fénymikroszkópok gyakran használnak különböző lézereket a minta megvilágítására, vagy a fluoreszkáló anyag gerjesztésére
A lágylézeres készülék műszaki adatai:
Lézer: GaAIAs félvezető
Lézer hullámhossz: 650nm±20nm/808nm±20nm
A lézerdiódák száma: 6×808nmlézerdiódák 6×650nmlézerdiódák
Maximális kimeneti teljesítmény 808 nm-es lézerdiódánként: 150mW±20%
Maximális kimeneti teljesítmény 650 nm-es lézerdiódánként: 5mW+20%
Teljes lézerteljesítmény: 930mW
Lézer teljesítmény: 3 szint (első szint: impulzus, második és harmadik szint: állandó)
Tíz teljesítmény: 3 szint Idő beállítás : 5-30 perc, intervallumként 5 perc
Akkumulátor feszültség: DC 3,7V
Akkumulátor-kapacitás: 2600 mAh
Bemeneti teljesítmény: ≤10V
A Környezeti hőmérséklet: 5°C-40°C
Relatív páratartalom: ≤80%
Légköri nyomás: 860 LE ~ 1060 LE
Feszültség: 100-240V
A lézerfény igazolt biológiai hatásai:
Fokozza a sejtműködés aktivitását
Fokozza a sejt anyagcserét
A mitokondriumok ATP-termelése fokozódik
A limfociták, leukociták és makrofágok a gyulladás helyére vándorolnak
Értágulatot vált ki és javul a vérkeringés – Lokális ődémacsökkentés
Kollagén termelés fokozódik
A sejtek oxigén felvétele javul
A sejtmenbránok Na-K szivattyúja helyreáll
Helyreáll a beteg sejtek membránpotenciálja
A lágylézeres készülök működési elve:
Az alacsony szintű lézerterápia (LLLT- low level laser therapy treatment) valójában alacsony intenzitású fényterápia, amely a gyógyulás folyamatát sejtszinten indítja el, ezért minősül valódi orvostechnológiai innovációnak.
A SMART LASER HD-CURE PRO 12 dióda együttes energiáját közvetíti. 6 darab 808 nm infravörös nem látható – az infravörös lézerfényt a testszövetek kevésbé nyelik el, így a mélyebb rétegekbe is képes behatolni (biológiai hatása akár 8-10 cm mélységben is érvényesül). 6 darab 650 nm látható vörös – hatását a bőrfelszínhez közeli 3 cm mélységig fejti ki leginkább, ezért a felszínhez közeli elváltozások, gyulladások, fájdalmak gyógyításában van jelentős szerepe.
1. Sokoldalú fájdalomcsillapítás: A HD-Cure Pro nem csak egy eszköz; ez egy átfogó megoldás különféle körülményekre. Az akut lágyszöveti sérülésektől az ízületi gyulladásig és a mozgásszervi megerőltetésekig ez a készülék sokoldalú fájdalomcsillapítást kínál az Ön egyedi igényeihez szabva.
2. Fejlett technológia: A vörös fényterápia erejét kihasználva a HD-Cure Pro fénykibocsátó diódákat (LED) és alacsony szintű lézerterápiát (LLLT) használ. Ez a technológia serkenti a sejtaktivitást, elősegíti a természetes gyógyulási folyamatokat invazív eljárások és mellékhatások nélkül.
3. Célzott kezelések: A váll-periarthritis, a térdízületi gyulladás, a teniszkönyök stb. speciális alkalmazásaival a HD-Cure Pro célzott kezeléseket kínál számos betegségre. Ez az Ön személyre szabott fájdalomcsillapító társa.
A lágylézeres terápia lényege
A magyar orvosi gyakorlatban és köznyelvben a lágylézer-terápia néven ismert módszer a nemzetközi gyakorlatban alacsony intenzitású lézerterápia (LLLT), hideglézerterápia, fotobiomoduláció (PBM) vagy ritkábban vörös fényterápia néven ismert.
Ez olyan terápiás mód, amely fénykibocsátó dióda által kibocsátott fénysugarat irányít a test adott felületére. Míg a lézergyógyászatban nagy teljesítményű lézereket használnak szövetek vágására vagy elpusztítására, azt állítják, hogy az alacsony teljesítményű lágylézerek alkalmazása enyhíti a fájdalmat, serkenti és javítja a sejtműködést. Úgy tűnik, hogy a hatások egy-egy meghatározott hullámhossz-tartományra korlátozódnak.[
Számos ilyen eszközt engedélyez az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA), és a kutatások számos egészségügyi probléma, köztük a reumatoid artritisz és a szájnyálkahártya-gyulladás kezelésének lehetőségét mutatják.
Az Európai Unióban olyan lágylézer készülékek forgalmazhatók egészségügy alkalmazási céllal, melyek megfelelnek a vonatkozó orvostechnikai eszköz szabályozásnak.
A lágylézer készülék elektromágneses sugárzást bocsát ki. A testbe hatoló fényt kémiai molekulák nyelik el. Ez szükséges ahhoz, hogy a bonyolult fotokémiai átalakítási reakció végbemenjen. A jelen álláspont szerint a lágylézer terápia során a citokróm c oxidáz nevű enzim ez az elnyelő kémiai molekula, amely részt vesz a mitokondriumokban lévő elektrontranszportláncban.
Az energia felhasználásával regenerációs anyagok bejutnak a sejtbe és a késztermékek, továbbá a gyógyulást akadályozó bomlástermékek (toxinok, stb.) kijutnak.
A lágylézer foto-biostimulációs hatás eredménye a sejtek mitokondriumanak serkentése. Fokozódik az ATP, kollagén és fehérje termelés, mely a test öngyógyító folyamatait támogatja.
A lézersugár fokozza a test saját fájdalomcsillapító anyagainak (úgynevezett endorfinok) felszabadulását is, ami a fájdalom csökkenését eredményezi.
Úgy tűnik, hogy a lágylézer hatások csak meghatározot hullámhosszúságú fény tartományokra korlátozódnak. Az ezen kívüli tartományok nem tűnnek hatékonynak.
Leggyakoribb hullámhosszak: 660nanométer (látható, vörös) és 808 nanométer (szemmel nem látható, infravörös).
Különféle lágylézer készülékeket népszerűsítenek számos mozgásszervi állapot kezelésére, beleértve a kéztőalagút-szindrómát (CTS), a fibromyalgiát, az osteoarthritist és a reumatoid artritiszt. A temporomandibularis ízületi betegségek, a sebgyógyulás, a dohányzás abbahagyása és a tuberkulózis miatt is népszerűsítették őket. Úgy tűnik, hogy az LLLT hatékony a szájnyálkahártya-gyulladás megelőzésében a kemoterápiával végzett őssejt-transzplantációban részesülőknél.
A tanulmányok arra utalnak, hogy az LLLT hatékony a rövid távú fájdalom enyhítésében reumatoid artritisz,osteoarthritis, krónikus deréktáji fájdalom, akut és krónikus nyaki fájdalom, tendinopathia, és krónikus ízületi betegségek esetében.
Az állatorvosi gyakorlatban a lágylézer eszközöket számos betegség kezelésére használják kutyákon, macskákon és lovakon egyaránt. Az alkalmazás az ízületi gyulladástól a sebekig terjed.
Az immunológusok ajánlata szerint a lágylézer az alábbi esetben hatásos:
Sportorvoslás, traumatológia: heves fájdalmak csillapítására, duzzanatok csökkentésére, izomgörcs oldására.
Reumatológia: heveny és tartós gyulladások kiegészítő kezelésére, degeneratív elváltozások okozta funkciózavarok javítására és fájdalmak enyhítésére.
Ortopédia: veleszületett és szerzett elváltozások okozta funkciózavarok és az ebből származó fájdalmak csökkentésére.
Neurológia: ideggyulladások és fájdalmak, perifériás bénulások, spazmusok, kontraktúrák kezelésére.
Fül-orr-gégészet: külső hallójárat gyulladása, dobhártya-sérülések kiegészítő kezelésére, tartós torokgyulladás esetén, krónikus nátha kezelésére, melléküreg-gyulladások kiegészítő terápiájaként.
Bőrgyógyászat: hámhiányos állapotok – lábszárfekély, felfekvés -, dermatitisek, ekcémák, akne, égési sérülések, herpes simplex és herpes zooster (övsömör) kezelésére.
Fogászat, szájbetegségek: szájnyálkahártya-gyulladás és sérülés esetén, fogínygyulladáskor, traumás szájfájdalmak enyhítésére használható.
Bélbetegségeknél nagyon jó hatása van a lézernek végbélberepedések és sipolyok, valamint gyulladt aranyeres csomók kezelésére.
A vörös fényterápia megértése:
A HD-Cure Pro hatékonyságának középpontjában a vörös fényterápia elve áll. A vörös fény hosszabb hullámhosszával mélyen behatol a testbe, és jelentős sejtszinteket ér el. A rövidebb hullámhosszak kifejezetten a bőrsejtek mitokondriumait és más, a bőr felszíne alatti sejteket célozzák meg. Ez a kettős hatás holisztikus és alapos megközelítést biztosít a gyógyításhoz.
A sejtek elnyelik a gyógyító lézer fényenergiáját, ami biokémiai folyamatokat, láncreakciókat indít el a sejtekben. Az elnyelt fény hatására a sejtek energiatermelése fokozódik, a vérkeringés, a sejtaktivitás és a sejtek közötti kommunikáció javul.
Mindezek a szövetekben további jótékony folyamatokat indítanak el, segítve szervezetünk megfelelő működését.
A lágylézer fokozza a gyulladáscsökkentésben és a fájdalomcsillapításban szerepet játszó enzimek, többek között az endorfin termelését.
Az endorfinok, vagy endogén-ópiátok az agyunk által termelt peptidvegyületek, melyek az opiátreceptorokhoz kapcsolódva megszüntetik a fájdalomérzetet.
A lágylézer terápia élénkíti a szövetek regenerációs folyamatait, mely gyorsabb gyógyulást eredményez. A keratinsejtek termelésének fokozásával növeli a hámsejtek képződését, elősegíti, jelentősen felgyorsítja a sebgyógyulást.
A tapasztalatok alapján a lágylézer kezelés következtében a sebek háromszor gyorsabban gyógyulnak.
A lézerterápia lehetővé teszi, hogy otthonában, kényelmes körülmények között tudja gyorsítani a csonttörések gyógyulását.
A lágylézer készülék kötésen, illetve gipszen keresztül is képes kifejteni hatását. Fontos viszont tudni, hogy ilyenkor több kezelésre van szükség, mert a hatásfok csökken.
Tágítja a vérereket, és elősegíti új vérerek képződését (neovaszkularizáció).
Segít továbbá a vérerek belső falára tapadt koleszterin, illetve más káros anyagok eltávolításában, az érfal és a vörösvérsejtek rugalmasságának visszaállításában. Mindezek a magas vérnyomás megelőzésének, és kezelésének fontos eleme.
A lágylézer kezelések segítségével a bőr feszesebbé, rugalmasabbá, fiatalosabbá tehető.
Segít a kor előrehaladtával megjelenő szarkalábak, nevetőráncok mélységének csökkentésében, a terhesség, vagy hirtelen fogyás okozta bőrtágulás okozta kellemetlenségek enyhítésében, a bőr egyenetlenségeinek korrigálásában.
Évszázados tapasztalatok bizonyítják az akupunktúra, és akupresszúra jótékony hatásainak bizonyítására. A test megfelelő pontjainak nyomása, ingerlése számos betegség, fájdalom gyógyulását eredményezi. Lágylézer terápia segítségével akupunktúrás pontok is stimulálhatók.
Azzal, hogy a lágylézer terápia fokozza a szervezet regenerálódási, és sejtmegújító képességét, egyben ellenállóbbá is teszi a szervezetet.
A rendszeres lágylézer kezelés hatására az immunrendszer erősebbé válik, jobban ellenáll a káros hatásoknak, így szervezetünk számos megbetegedésnek kevésbé lesz kitéve, vagy gyorsabban küzdi le azokat.
A lézerterápia hatására a vörösvérsejtek oxigén és tápanyag szállító kapacitása jelentősen megnő. Ennek hatására a sejtek energiatermelése, és anyagcseréje fokozódik. A megnövekedett anyagcsere következtében a sejtek gyorsabban regenerálódnak, bizonyos enzimek termelése is hatékonyabbá válik. Mindezek hatása nem csupán a lézerterápiával érintett területeken, hanem az egész szervezetben érezhető.
A szövetek megújításában, gyógyulásában fontos szerepe van a kollagénnek. A lágylézer terápia a kollagéntermeléshez szükséges lényeges elemek, a fibroblasztok termelődését fokozza. A lágylézer készülék által kibocsájtott fotonok mélyen behatolnak a testünk szöveteibe és stimulálják az egyes sejtek energiatermelési központjait, ami lehetővé teszi, hogy a sejtek gyorsabban tudják megújulni, felvenni a tápanyagokat és kiüríteni a salakanyagokat.
A lézerterápia felerősíti az idegrostokon továbbított jeleket, ami jelentősen javítja az idegek és izmok működését. Csökkenti a fájdalmat, zsibbadást, egyéb kellemetlen idegi alapú érzéseket.
A lágylézer segít továbbá az idegi kapcsolatok gyors helyreállításában is, így például egy sérülés után csökken az idegek gyógyulásához szükséges idő.
A nyirokrendszer feladata a salakanyagok, fehérjék és a felesleges víz eltávolítása a szövetekből. A nyiroködéma a nyirokrendszer működési zavara, amikor elégtelenné válik arra, hogy a szövetekből a fehérjedús folyadékot a vénás keringésbe visszajuttassa. A nyiroködéma kortól, nemtől függetlenül közel félmillió ember életét keseríti meg Magyarországon, pedig a nyiroködéma elhanyagolása súlyos szövődményekhez vezethet.
A lágylézer terápia során főszabályként mindig ott kell végezni a kezeléseket, ahol a fájdalmat érzi. Az esetek legnagyobb részében (még ha kisugárzó fájdalomról van is szó) a fájdalom helyén végzett kezelések eredménnyel járnak. Amennyiben mégsem vezetne eredményre a terápia, érdemes feltérképezni, hogy az érzett fájdalom, honnan sugárzik ki, és a kezeléseket ott folytatni.
Különösen a kezdeti időszakban érdemes naponta legalább 3-4 kezelést elvégezni annak érdekében, hogy minél hamarabb érezhesse a lágylézer terápia jótékony hatását.
Ha ideje engedi ennél sokkal több kezelést is végezhet, mivel a lágylézer terápia teljesen mellékhatásmentes, így nem fordulhat elő, hogy túladagolja. Minél több kezelést végez, annál előbb érezheti azok jótékony hatását.
A trigger pontok olyan kis csomók, amely megtalálható az izmokban hasonló méretű egy borsóhoz. Ezek a csomók nyomásra érzékenyek, fájdalmat sugároznak ki a test más részeire. Ezek a fájdalmas csomó egy idő eltelte után az izom megrövidüléséhez vezethetnek. Azonban a trigger pontok lehetnek izmainkban olyan gombok is, amelyek segítenek csökkenteni a feszültséget és ellazítani az izmokat, ha megfelelő kezelést kapnak.
Alkalmazások különféle körülmények között:
1. Akut lágyszöveti sérülés: Akár sporttal kapcsolatos sérülést, akár balesetet szenvedett el, a Smart Laser HD-Cure Pro felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Célzott vörös fényterápiája csökkenti a gyulladást és elősegíti a szövetek helyreállítását, így gyorsabban talpra állhat.
2. Ízületi gyulladás kezelése: A váll-periarthritisben, térdízületi gyulladásban, nyaki és ágyéki osteoarthritisben szenvedők számára a Smart Laser HD-Cure Pro megkönnyebbülést kínál. A vörös fényterápia figyelemre méltó eredményeket mutatott a fájdalom kezelésében és az ízületi funkciók javításában.
3. Sporttal kapcsolatos kórképek: A teniszkönyök, a tenosynovitis, valamint a nyaki és a hátizmok húzódása gyakori a sportolók körében. A Smart Laser HD-Cure Pro a TENS