A kakas, mint szimbólum a legtöbb vallásban rendkívül hangsúlyos szerepet kapott. Már az ókortól a hűség, a hit és az erkölcs jelképe volt. Szimbolikája az egyes korokban eltérő ugyan, de fellelhető néhány azonos vonás. Például, hogy több vallásban is a napisten jelképének, vagy a hajnal hírvivőjének tartják – ahogy a rómaiak és a görögök is. Japánban viszont a férfias, harcias értékeket képviseli, a buddhizmusban pedig a kakas a végzet képétjeleníti meg.
Az antikvitás elgondolásai szerint képes meggyógyítani a betegeket, ezért feláldozták az orvostudomány istenének. Úgy vélték, hogy az élet után egy újabb világ fényébe vezeti a halott lelkeket. Az európai hitvallás viszont inkább szellemriasztótulajdonsággal ruházta fel.
Igen gyakori a fémből készült kakas megjelenése a reformkori templomtornyokon. Több városunkban, például Szegeden is rábukkanhatunk ilyen kakas-díszes templomokra. De mit keresnek a kakasok a templomtornyok csúcsán? Ma már kevésbé él a köztudatban, de a kakas igen meghatározó szerepet játszik a keresztény szimbolikában. Egy nagyon fontos Bibliai eseményhez kötődik a kakas, mint jelkép. Ugyanis arra emlékeztet, hogy Péter apostol háromszor megtagadta Jézust, majd a kakasszót hallva döbbent rá tettére. Ettől kezdve a kakas a hűség és az igazhitűség szimbólumává vált a keresztények körében, és a mai napig több templom tetején hirdeti ezeket az értékeket. Illetve a reggeli fény szimbólumaként emlékeztet Krisztus feltámadására és az utolsó ítéletkor történt visszatérésére. A jelkép fontosságát mutatja, hogy a templomtornyok mellett más formában is találkozhatunk kakasokkal, például fákon faragott formában, ajtók kilincsén, lámpák mintázatán vagy mennyezetek festményei között.
Kishegyesen amikor a kisfiúknak már ágaskodik a kukijuk, akkor mondják, hogy jó kakasod lesz, a jó kakas pedig szerencsét és szép lányt hoz! Moholi mondás az, hogy a szép lányoknak csak egy jó kakas kell, de azt is jó fel kell mérgesíteni.
Ha a vidéki életre gondolunk, az a legtöbbünknek a nyugalmat, lelassulást jelenti. A Nagymamám szerint a kakas szerencsét hoz, hiszen ha sok tojása van egy gazdának az jellemzően bőséget jelenti. De Nagymama szerint ez azt is jelenti, hogy a kakas elég kufircolós .Ha pedig arra gondolunk, hogy a kakas megosztja az eledelét a tyúkokkal, akkor nem meglepő, hogy a jóság megtestesítőjének is tekintik.
Emellett a kakast a reggel hírnökeként sokszor a fénnyel, új kezdettel is összekapcsolják, ezért akkor is jó választás lehet, ha szeretnél kevésbé stresszelni a hétköznapokban és emlékeztetni magad, hogy a dolgok nincsenek kőbe vésve és minden reggel egy friss kezdet lehet.
A KAKASOK ÁLTALÁBAN REGGEL SZERETNEK A LÁNYOK ÁGYÁBA BÚJNI: