MACSKAFOGÓ
Igazi hungarikum.
Csodálatos, felnőtteknek szóló, teljes estés, magyar animációs film.
Mondanivalója 35 év távlatából is teljesen aktuális – mintha a mai világpolitikai helyzetet illusztrálná.
Ezzel a felnőtteknek szóló, finom humorú, animációs filmmel az amerikaiakat megelőztük – csak utána jöttek ők is. hasonló zsánerű alkotásokkal.
A legjobb magyar rajzfilm, a Vuk és a Ludas Matyi mellett.
Nagyon jó szórakozást kívánok!
A Macskafogó 1986-ban bemutatott magyar–német–kanadai rajzfilm, amelyet Ternovszky Béla rendezett. Az animációs játékfilm producere Kunz Román. A forgatókönyvet Nepp József írta, a zenéjét Deák Tamás szerezte. A mozifilm Pannónia Filmstúdió gyártásában készült, a MOKÉP forgalmazásában jelent meg. Műfaja bűnügyi filmvígjáték. Magyarországon 1986. október 2-án mutatták be a mozikban.
A rajzfilm nagy sikert aratott Magyarországon, majd később külföldön is.
M. M. u. (Mickey Mouse után) 80-ban az X bolygón a bűnözőszindikátusokba szerveződött macskák az egértársadalom teljes felszámolására törekednek. Az egerek egyik tudósa, Fushimisi professzor ennek kivédésére egy megoldáson dolgozik. Az egerek titkosszolgálata, az Intermouse egy rég visszavonult egérügynökét, Nick Grabowskit hívja segítségül, aki magányosan él „Isten háta mögötti” birtokán. Grabowski feladata, hogy a tudós tervét időben célba juttassa.
Az Intermouse − hogy elterelje Grabowski küldetéséről a figyelmet − csaliként egy másik ügynököt is elindít: Lusta Dicket, az egyszemélyes rendőrzenekart. A macskaszindikátus alvezére, Fritz Teufel lehallgatja a megbeszélést, és négy patkány-bérgyilkost küld Grabowski után, akiknek ez az első feladatuk, mert eddig balettpatkányként tevékenykedtek. Dick gépe lezuhan az Amazonas mentén, és Grabowskinak is csak nagyon kalandos úton sikerül eljutnia Fushimisihez Pokióba.
A patkányok kudarcot vallanak küldetésükben, és „mehetnek vissza a balettbe ugrálni”, de a hazaúton a macskák elfogják az egérügynököt, és Fushimisi professzor bájos asszisztensnőjét, Tsino-sant is. A nagy fogás örömére Mr. Giovanni Gatto, a macskabűnözők vezére hivatalosan is utódjává teszi Fritz Teufelt. Mindezt egy előkelő partin jelenti be, ahol Grabowskit főfogásként akarja feltálalni. Azonban nem számolt Lusta Dickkel és új, zenei vénával megáldott vámpír barátaival, akiket repülőgép-szerencsétlensége után ismert meg, s ők megmentik a bajbajutottakat. S noha a macskák megsemmisítették a tervrajzokat, Grabowski „egérfeletti” memóriájának köszönhetően az Intermouse titkos fegyvere mégis elkészül.
A fegyvert Macskafogónak nevezik el, ami nem más, mint egy óriás robotkutya, ami bekapkodja a gonosz macskákat, és pacifikálja őket. Ennek hála, béke születik az egértársadalomban, Grabowski és Tsino-san pedig összeházasodik.
- Író és hangrendező: Nepp József
- Rendezte: Ternovszky Béla
- Zenéjét szerezte: Deák Tamás, Jimmy Giuffre[12]
- Dalszöveg: Hajnal István
- Operatőr: Nagy Csaba, Neményi Mária, Varga György[13][14]
- Segédoperatőr: Pataki Raymund, Nemes Erzsébet
- Hangmérnök: Bányai Jenő, Nyerges András Imre, Réti János
- Hangasszisztens: Zsebényi Béla
- Zörej: Hans-Walter Kramski, Willi Kluth
- Vágó: Hap Magda
- Vágóasszisztens: Völler Ágnes
- Figuratervezők: Maros Zoltán, Ternovszky Béla
- Háttér: Balogh János, Bánfalvy Ákos, Dékány István, Szabó Gyula, Szalay András
- Mozdulattervezők: Foky Emmi, Hernádi Edit, Jenkovszky Iván, Kiss Ilona, Paulovics András, Schibik József, Szalay Edit, Szórády Csaba, Tóth Zsuzsa, Uzsák János, Zsilli Mária
- Rajzolták: Bakos Magdolna, Bajnoczky Mária, Balikó Réka, Dörnyei Péter, Faragó Éva, Horváth Ágnes, Jesse Sándor, Nyírő Erzsébet, Olajos Beáta, Pabló J. Guerrero, Prunner Gabriella, Reisinger Andrea, Révész Gabriella, Seregi Katalin, Szabados Mária, Udravrdi Jenő, Udvarnoki József, Varga Erika, Wieser Zsuzsa, Zsáky Zsuzsa, Zsebényi Mária
- Kihúzók és kifestők: Bajsz Melinda, Balogh Ilona, Bíró Erna, Bugát Éva, Gonzales Mariann, Gyebnár Annamária, György Eszter, Meleghegyi Tiborné, Molnár Józsefné, Náfrádi Márta, Németh Mariann, Páni Jánosné, Pócs Jánosné, Sárkány Edit, Simon Mária, Szűcs Györgyné, Takács Edit, Vígh Jánosné, Wágner Antalné
- A rendező munkatársai: Eleőd Bernadett, Imre Mária, Hegymegi Pál, Gelléri István, Mátrainé Óvári Éva, Páhi Lászlóné
- Vezető tervezők: Gémes József, Maros Zoltán
- Technikai tervező: Pintér Erzsébet
- Rendezőasszisztens: Dikász Éva, Polecsák Klára
- Színes techinka: György Erzsébet
- Gyártásvezető: Morvay Gábor
- Produkciós vezető: Kunz Román