A VÍRUSNAPLÓ már többször írt a magyar vitézekről:
A mai bejegyzésünk az Erdélyi Vitézi Rendről szól:
ERDÉLYI VITÉZI LOVAGREND
Az Erdélyi Vitézi Lovagrend 2020-ben Erdélyben alakult, népes táborával erős aktivitást fejt ki Erdély, valamint az Anyaország területén.
A VITÉZI SZÉK
Dr. vitéz Pitlák Károly – Főkapitány vitéz Luka Rezső – Főszéktartó törzskapitány
Dr. vitéz Czapáry-Martincsevics András – Központi törzskapitány
Dr. vitéz Kis Boáz – Budapesti székkapitány vitéz Nagy B. Viktor – Erdélyi székkapitány
vitéz Kollár Ferenc – Kelet-Magyarországi székkapitány
Dr. vitéz Németh József – Nyugat-Magyarországi székkapitány
AZ ERDÉLYI VITÉZI LOVAGREND VITÉZI AVATÁSA
A SEPSISZENTGYÖRGYI VÁRTEMPLOMBAN
2023. szeptember 2
A HELYSZÍN
A sepsiszentgyörgyi vártemplom és az egyházközség első okleveles említése 1332-ből származik. Az eredeti ősi templom, amely a XIII. században épült, építtetője Daczó Pál patrónus.
A templom történetében három nagyobb földrengésről van tudomásunk. Az 1728. és 1738. évi földrengések rombolása súlyos volt, de nem katasztrofális. A javítások során a templom stílusa változást nem szenvedett. A harmadik földrengés 1802-ben volt. Ennek következtében a templom hálózatos boltozata nagy részben beomlott, csak a keleti része maradt épen. A károkat 1805-ben javították ki, amikor a beomlott mennyezetet sima, vakolt mennyezetté építették át. Ezután jelentős változás 1894-ben történt, amikor az új Angster féle orgona számára karzatot építettek a templom keleti részére.
A régi tornyot, amely körülbelül a templommal egy időben épült, az 1738. évi földrengés után lebontották. Az új tornyot 1761-ben építették fel. Ezt a tornyot az 1802. évi földrengés ledöntötte, ennek helyébe épült a mai torony1829-ben. A toronyban 4 harang van elhelyezve.
A templomot eredetileg két várgyűrű vette körül. A várfalak a XVI. században épültek. Az ovális alakú várfal hosszúsága 136 méter, magassága 11 méter. A belső várfalnak két bástyája volt, a nyugati bástya ma is áll. A külső várfalat 1786-ban lebontatta az egyházközség, s annak köveiből építtette II. József kalapos király rendeletére a német iskolának épült emeletes épületet, amely ma is áll, részben a külső várfallal egybeépítve. Ebben kezdte működését 1859-ben a mai Református Székely Mikó Kollégium.
A templom és a vár nyugati fala között van a tömegsírja annak a több száz áldozatnak, akiket 1658ban illetve 1661-ben a török-tatárok a vár bevétele után lemészároltak. Emlékükre az egyházközség 1975-ben kopjafás síremléket állított fel.
A várfalon kívül és a Vár utca között épült Kós Károly tervei alapján a ravatalozóházn1968-ban. A temető bejáratánál levő díszes székelykaput az alsócsernátoni Hasszmann testvérek faragták, és 1981-ben állíttatott fel.
KÉPEK A ESEMÉNYRŐL
Bucsi Zsolt Tamás a sepsiszentgyörgyi vártemplom lelkipásztora üdvözli a Vitézi Rendet
Dr. vitéz Pitlák Károly főkapitány felavatja a vitézeket
Vitézi Rend tagjai esküdt tesznek
Kollár Ferenc nőr. vezérőrnagy vitézzé avatása
vitéz Kollár Ferenc átveszi a Kelet-Magyarország székkapitányi kinevezését
Dr. vitéz Pitlák Károly, a Vitézi Rend főkapitánya és Dr. vitéz Czapáry-Martincsevics András, a Magyar Nemzetőrség országos parancsnokhelyettese a két szervezet közötti együttműködéssel
A sepsiszentgyörgyi vártemplom előtt a Vitézi Rend tagjai a huszárokkal
Dr. vitéz Németh József, a Vitézi Rend Nyugat-Magyarország székkapitánya és vitéz Kollár Ferenc, a Vitézi Rend Kelet-Magyarország székkapitánya
A Vitézi Rend tagjai a vendégsereggel
Az Erdélyi Vitézi Rend tagjai – 2023. szeptember 2.
Hagyományőrző huszárok zászlókkal, vitéz Bodoki Béla Hannover huszárkapitány vezetésével és vizéz Kollár Ferenc székkaptiánnyal